ساعت
تقویم
1397
آبان
يكشنبه
27
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 43812
  • بازدید امروز : 41
  • بازدید دیروز : 68
  • آخرین بازدید : يكشنبه 27 آبان 1397 (14:34) ب.ظ
ذکر روزهای هفته
ذکر روزهای هفته
بازدید معاونت محترم  آبخیزداری و ریاست حراست اداره کل منابع طبیعی از پروژه های آبخیزداری
                            برگزاری کلاس آموزشی گیاهان دارویی با حضور مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)
 اطلاعیه          
        به اطلاع همشهریان عزیز می رساند از تاریخ97/07/01 پاسخ گویی به کلیه استعلامات منابع طبیعی از طریق سامانه استعلامات منابع طبیعی "سامـــط "به آدرس اینترنتی http://195.146.59.30:9114   واقع در دفاتر پیشخوان دولت به آدرس های:
خور-دفتر پیشخوان دولت آیت اله فاطمی
جندق-دفتر پیشخوان دولت شهر جندق
پذیرش خواهند گردید.


 

به گزارش روابط عمومی ؛ رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوروبیابانک مساحت رویشگاه گیاه  آنغوزه این شهرستان را صدهزار هکتار بیان کردوگفت: بیشترین مرتع آن با 42 هزار و 196 هکتار در جندق قرار دارد.

مهدی آخوند افزود: میانگین تولید این گیاه دارویی سه کیلوگرم در هکتار است و پیش بینی می شود تا پایان مهر بیش ازدو تن آنغوزه از مراتع خوروبیابانک برداشت شود.

وی با بیان اینکه این گیاه دارویی به علت  زود بازدهی و ارزآوری مورد توجه است گفت: درفصل برداشت این محصول برای 30 نفر اشتغالزایی می شود.

وی قیمت هرکیلوگرم شیره آنغوزه را حدود دو میلیون 500 هزار ریال بیان کرد و افزود:  در پایان فصل برداشت 5 میلیارد ریال برای بهره برداران درآمد زایی دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوروبیابانک با اشاره به برداشت 6 تن آنغوزه  در صورت داشتن بارندگی نرمال در طول سال از این عرصه ها گفت: برای برداشت گیاهان دارویی از مراتع شهرستان مجوز منابع طبیعی نیاز است و برداشت بدون مجوز غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می شود.

آخوند مراتع زیرکشت آنغوزه شهرستان خوروبیابانک را در مناطق جندق، روستاهای ایراج، بازیاب و عروسان کوره گز بیان کردوافزود: امسال سازمان منابع طبیعی طرح بهره برداری آنغوزه در شهرستان را اجرا می کند و هریک از بهره برداران هرسال پس از تمدید قرارداد مجوز برداشت می گیرند.

وی افزود: این محصول در صنعت غذایی دارویی و بهداشتی و برای درمان اختلالات عصبی در کودکان، کاهش فشارخون، درمان بیماری‌های قلبی عروقی، دستگاه تنفسی، حنجره ،آسم، یبوست  و کمک به هضم غذا کاربرد دارد .

مسئول واحد بهره برداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوروبیابانک خبر داد: تاکنون تعداد 30 فقره قرارداد بهره برداری آنغوزه با بهره برداران شرکت تعاونی کشت نهال و مراتع گستر جندق منعقد گردید.
مهدی رحمانی افزود: برآورد می گردد امسال بالغ بر2000 کیلوگرم کشته و شیره ی خشک آنغوزه برداشت شود و طی این قراردادها بالغ بر 30 هکتار از اراضی تحت پوشش آنغوزه توسط بهره برداران بذرپاشی و احیا گردد.


دیدار  معاون محترم برنامه ریزی ،توسعه مدیریت و منابع و نمایندگی  ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با امام جمعه شهر فرخی رد مسجد جامع شهر فرخی 
جلسه بررسی مسائل و مشکلات شرکت تعاونی کشاورزی و منابع طبیعی نخل بیابانک با حضور  معاون برنامه ریزی ،توسعه مدیریت و منابع و نماینده  ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان

تنگرس یا تنگس  با نام علمی: Amygdalus lycioides

تنگرس  درختچه اي پر شاخه و خالدار شاخه چه هاي جوان بدون كرك كه در ابتداي رويش قهوه اي و بتدريج خاكستري متمايل به سفيد مي شوند. ساقه هاي فرعي منتهي به خار استخواني و محكم مي باشند. برگها به طول دو تا سه سانتي متر و عرض دو تا پنج ميلي متر ، خطي با سرنيزه اي باريك توام با راس نوك تيز است. برگها بدون دمبرگ ، چرمي با دندانه هاي كنگره اي تنگ مي باشند. گلها قبل از تشكيل برگها معمولا در اواخر فصل زمستان روي ساقه هاي اصلي و فرعي تشكيل مي گردند. گلها بدون دمگل تا طول پنج ميلي متر استوانه اي و داراي جام بنفش متمايل به صورتي تا قرمز كمرنگ مي باشد. ميوه شفت مخملي تا طول 15 ميلي متر و عرض 10 تا 12 ميلي متر است. تنگرس متعلق به خانواده گل سرخ (Rosaceae) مي باشد. اين درختچه خاردار اغلب در اراضي آبرفتي دامنه مخروط افكنه ها و نواحي صخره اي و سنگلاخي دامنه كوهها و گستره پاي كوهها رويش مي يابد. گلهاي صورتي و انبوه آن در اواخر فصل زمستان و اوايل فروردين ماه شكوفا شده و برگهاي آن در اوايل بهار ظاهر مي شوند. ميوه هاي نسبتا درشت اين درختچه در همين زمان رسيده و قابل جمع آوري است. نحوه زادآوري طبيعي اين درختچه از طريق بذر و كاشت نهال امكان پذير است. اين درختچه يكي از عناصر گياهي مقاوم به خشكي و كم آبي محسوب مي شود. جهت ايجاد مراتع مشجر و به ويژه در دامنه كوهها و اراضي سنگلاخي قابل توصيه است. رويشگاههاي تنگرس در خطوط همباران 100 تا 300 ميلي متر گسترش دارند. خاك رويشگاههاي تنگرس اغلب لومي و لومي-رسي توام با ذرات سنگريزه و قلوه سنگي است. اين درختچه اغلب در بستر رودخانه هاي فصلي و دره هاي كوهستاني توزيع شده است. به منظور توسعه مراتع مشجر بويژه در خاكهاي آبرفتي و يا دامنه مخروط افكنه ها، استفاده نمود كشت اين درختچه از طريق بذر توصيه مي شود. سازگاري بسيار بالاي اين درختچه نسبت به استرسهاي محيطي و به ويژه خشكي و نقصان نزولات جوي ساليانه باعث مي شود كه از اين درختچه جهت ايجاد مراتع مشجر استفاده شود.

این گیاه در شهرستان خوروبیابانک اولین بوته ای است که در بهمن ماه  گل دهی آن شروع شده و از جوشانده ی چوب این گیاه جهت درمان کاهش چربی خون و سنگ کلیه استفاده می شود.


بازدید کارشناس اداره بهره برداری از رویشگاههای آنغوزه در مراتع جندق

 
باکس جستجو
پیوندها
  
سخن روز

حضرت علي (ع) در بيست و پنج سال عزلت و خانه‌نشيني، به حفاري قنات و درختكاري مشغول بودند و شصت هزار نخل كاشتند. (مقدمه نخج الفصاحة،‌چاپ دوم،‌ص 84)

شعار سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری