ساعت
تقویم
1402
فروردين
شنبه
5
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 619482
  • بازدید امروز : 25
  • بازدید دیروز : 1623
  • آخرین بازدید : شنبه 5 فروردين 1402 (02:49) ق.ظ
ذکر روزهای هفته
ذکر روزهای هفته

تنگرس یا تنگس  با نام علمی: Amygdalus lycioides

تنگرس  درختچه اي پر شاخه و خالدار شاخه چه هاي جوان بدون كرك كه در ابتداي رويش قهوه اي و بتدريج خاكستري متمايل به سفيد مي شوند. ساقه هاي فرعي منتهي به خار استخواني و محكم مي باشند. برگها به طول دو تا سه سانتي متر و عرض دو تا پنج ميلي متر ، خطي با سرنيزه اي باريك توام با راس نوك تيز است. برگها بدون دمبرگ ، چرمي با دندانه هاي كنگره اي تنگ مي باشند. گلها قبل از تشكيل برگها معمولا در اواخر فصل زمستان روي ساقه هاي اصلي و فرعي تشكيل مي گردند. گلها بدون دمگل تا طول پنج ميلي متر استوانه اي و داراي جام بنفش متمايل به صورتي تا قرمز كمرنگ مي باشد. ميوه شفت مخملي تا طول 15 ميلي متر و عرض 10 تا 12 ميلي متر است. تنگرس متعلق به خانواده گل سرخ (Rosaceae) مي باشد. اين درختچه خاردار اغلب در اراضي آبرفتي دامنه مخروط افكنه ها و نواحي صخره اي و سنگلاخي دامنه كوهها و گستره پاي كوهها رويش مي يابد. گلهاي صورتي و انبوه آن در اواخر فصل زمستان و اوايل فروردين ماه شكوفا شده و برگهاي آن در اوايل بهار ظاهر مي شوند. ميوه هاي نسبتا درشت اين درختچه در همين زمان رسيده و قابل جمع آوري است. نحوه زادآوري طبيعي اين درختچه از طريق بذر و كاشت نهال امكان پذير است. اين درختچه يكي از عناصر گياهي مقاوم به خشكي و كم آبي محسوب مي شود. جهت ايجاد مراتع مشجر و به ويژه در دامنه كوهها و اراضي سنگلاخي قابل توصيه است. رويشگاههاي تنگرس در خطوط همباران 100 تا 300 ميلي متر گسترش دارند. خاك رويشگاههاي تنگرس اغلب لومي و لومي-رسي توام با ذرات سنگريزه و قلوه سنگي است. اين درختچه اغلب در بستر رودخانه هاي فصلي و دره هاي كوهستاني توزيع شده است. به منظور توسعه مراتع مشجر بويژه در خاكهاي آبرفتي و يا دامنه مخروط افكنه ها، استفاده نمود كشت اين درختچه از طريق بذر توصيه مي شود. سازگاري بسيار بالاي اين درختچه نسبت به استرسهاي محيطي و به ويژه خشكي و نقصان نزولات جوي ساليانه باعث مي شود كه از اين درختچه جهت ايجاد مراتع مشجر استفاده شود.

این گیاه در شهرستان خوروبیابانک اولین بوته ای است که در بهمن ماه  گل دهی آن شروع شده و از جوشانده ی چوب این گیاه جهت درمان کاهش چربی خون و سنگ کلیه استفاده می شود.

بازدید : 11504
30 فروردين 1397 ساعت 11:04 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
باکس جستجو
پیوندها
  سامانه همیار طبیعت

 
سخن روز

حضرت علي (ع) در بيست و پنج سال عزلت و خانه‌نشيني، به حفاري قنات و درختكاري مشغول بودند و شصت هزار نخل كاشتند. (مقدمه نخج الفصاحة،‌چاپ دوم،‌ص 84)

شعار سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری